Yatırımcılara tuzak mı kurdu? | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

23 Nisan 2021 - 07:58

Yatırımcılara tuzak mı kurdu?

Halka açıldığı gün yüzde 30 düşen, bugün de düşmeye devam eden Deliveroo hisselerinde yatırımcılara büyük bir tuzak kurulduğu dile getiriliyor

Yatırımcılara tuzak mı kurdu?
Son Güncelleme :

01 Nisan 2021 - 17:22

Londra’da en çok beklenen halka arzlar arasında sayılan gıda teslimat şirketi Deliveroo hisseleri halka arz sonra ilk işlem gününde yüzde 30 değer kaybetti. Dünya genelinde yatırımcıların akın ettiği borsalarda halka arzlar yüksek oranda prim yaparken Deliveroo hisselerinde yaşanan sert düşüş yatırımcıların tepkisine neden oldu. Bugün toparlanması beklenen hisselerde düşüş devam ederken yatırımcılar, “Bu hisseleri kim kaç liradan aldı ki ilk işlem gününde bu kadar ucuza satıyor?” sorusuna yanıt aramaya başladı. Halka arzda yatırımcılara büyük bur tuzak kurulduğu görüşü öne çıkarken, Deliveroo’nun hisse fiyatında bir toparlanma umudu, bu sabah tamamen suya düştü.

DÜŞÜŞÜN NEDENİ YÜKSEK DEĞERLEME

Dün yüzde 30 kayıp sonrası değir 2 milyar sterlin gerileyen Deliveroo şirketi ile ilgili yorumlar da elinde hissesi olan yatırımcıları endişelendiriyor. İskontolu fiyatı 7.6 milyar sterlin olarak hesaplanan ve bu değerden borsaya gelen şirketin hala aşırı değerde olduğu yönündeki uzman görüşleri hissedeki düşüşün diğer bir nedeni olarak gösteriliyor.

LONDRA’DAKİ HALKA ARZLARA DARBE!

Öte yandan, yoğun taleplerle karşılaşan halka arzların bu sonu gelişmeden olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

ABD başta olmak üzere dünyanın birçok borsasında yeni halka arzların hisseleri kapışılırken, Londra’da yaşanan bu gelişme özellikle küçük yatırımcıların dikkatini bu yöne çekti.

Yatırımcıların bundan sonra Londra borsasında yapılacak halka arzlara mesafeli olmaları bekleniyor. Londra sermaye piyasası yöneticileri ise son dönemde dünyada yaşanan halka arz furyasından daha yüksek pay almak için koşulları esnetecek yeni düzenlemeler hazırlıyor. Deliveroo’un halka arzından sonra halata geçirilecek yeni düzenlemelerin piyasaların gelişmesinde çok etkili olması bekleniyor.