YENİ TARTIŞMA: FAİZ ARTIŞI GECİKTİĞİ İÇİN 130 MİLYAR DOLARLIK REZERV ERİDİ Mİ?

Ancak bu adımın geç atıldığı ve bu artışın yılın ilk aylarında yapılmasıyla Türkiye’nin 130 milyar dolar rezervinin erimeyeceğini seslendiren uzmanların sayısı oldukça fazla… Paraanaliz.com, faiz artışı sonrasında oluşan değerlendirmeleri yayınladı.

“Merkez Bankası’nın attığı bu adım eleştirilere de neden oldu. Önceki PPK toplantılarında faizin sabit tutulması ve Murat Uysal döneminden sonra sürekli düşüş yaşaması kur tarafında piyasaların dengesini bir hayli bozmuştu. Sadece kuru dengelemek için 130 milyar dolardan fazla döviz satışı gerçekleştirildi. Ekonomistler karar sonrasında ‘madem güçlü artış yapılıyordu neden TL ezildi?’ sorularını sormaya başladı.

Artan kurla birlikte Türkiye’nin hem dış borç yükü arttı hem de ithalat tarafında yükselişler kaydedildi. Öte yandan yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılan projelere verilen garanti ücretleri artan kur ile birlikte 2-3 katına çıktı.

Analist İzzet Akyol, Merkez’in kararı üzerine şu paylaşımı yaptı: “Bir fıkra var, ağa yanındaki kâhyasına “Madem böyle olacaktı…” diye soruyor. Ben de soruyorum: ‘Madem böyle olacaktı, 130 milyar dolar rezervi saçma bir fantezi uğruna niye yaktınız ağalar?’ Maalesef, uyduruk ‘Faiz sebep enflasyon sonuçtur’ inadının kurbanı olduk.”

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu ise “Hani faiz enflasyonun sebebiydi? 475 baz puan faiz artırıldı. Madem bu yolda gidecektiniz 120 milyar dolar dövizi neden yok fiyatına sattınız. Sizin cehaletiniz yüzünden bu millet daha ne kadar fakir ve işsiz kalacak. Bundan sonra olacak şey ekonomik durgunluk ve işsizlik” açıklamasını yaptı.

CHP Başkan Yardımcısı Faik Öztrak da “Faiz sebep, enflasyon sonuç diyerek, ülkenin 120 milyar dolarını sattınız. Milleti faiz ile döviz arasına sıkıştırdınız. Dün ekonomiyi kapattınız. Bugün ise faizleri 475 baz puan artırmak zorunda kaldınız. Hızla daralacak ekonomide, esnaf, sanatkar, çiftçi, emekçi ne yiyip içecek?” ifadelerini kullandı.

Gelecek Parti Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan “Ekonomi büyük bir çöküşün, hızlı bir felaketin kıyısından şimdilik kaydıyla kurtuldu. Rasyonelleşmenin kesintiye uğramadan ve ekonomi politikasının bütün alanlarında sürmesini diliyorum. Kısacası yetmez ama evet” paylaşımını yaptı.

“Merkez silahı kullandı” diyen ekonomist Uğur Konuk, sırada adaletten ekonomiye kadar yapısal reformların olduğunu söyledi.

Analist Fatih Sezer de “Politika faizi yüzde 15’e çıkarıldı. Peki daha önceki ekonomi yönetimi ve TCMB yönetimi neden politika faizini ısrarla yüzde 10,25’te tuttu veya faizin artırılmasına izin verilmedi?” dedi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez’in yorumu da şu oldu: “TCMB politika faizini 475 baz puan artırarak yüzde 15’e yükseltti. Buna karşılık tüm fonlamanın haftalık repo ile (yani bu faiz üzerinden) yapılmasına karar verdi. Bu durumda zaten yüzde 15’te olan MB ortalama faizi değişmezken kararın tek yararı sadeleştirme oldu.”(paraanaliz.com)

Gelecek Parti Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan “Ekonomi büyük bir çöküşün, hızlı bir felaketin kıyısından şimdilik kaydıyla kurtuldu. Rasyonelleşmenin kesintiye uğramadan ve ekonomi politikasının bütün alanlarında sürmesini diliyorum. Kısacası yetmez ama evet” paylaşımını yaptı.

yorum Yap