Yeniköy Motors’un sahibi Nevzat Kaya’ya şok!

featured
service

Yeniköy Motors’un patronu Nevzat Kaya’ya ‘Çinli’ şoku: 9 milyonluk araç Türkiye’de satılamayacak Türkiye’de trafiğe kayıtlı elektrikli otomobillerin sayısı 2022’ye kıyasla yaklaşık 5,5 katına çıkarak 80 bin 43 oldu. 2022’de trafikteki her 1000 otomobilden 1’i elektrikli iken geçen yıl her 1000 otomobilden 5’i elektrikli oldu.

2024 yılında Türkiye’de dikkat çekici elektrikli otomobil modellerinin satışa sunulacağı açıklanmıştı. Otomobil Gazetecisi Emre Özpeynirci Alfa Romeo Milano, Audi Q4 e-Tron, Audi Q6 e-Tron, BMW iX2, BMW i5 Touring, BYD Seal, BYD Han, BYD Dolphin, Citroen e-C3, Cupra Born, MINI Countryman EV, MG Cyberster, Neta U, Neta GT, Neta AYA, Opel B-SUV EV, Opel C-SUV EV, Peugeot e-208, Peugeot e-3008, Porsche Macan EV, Cupra Tavascan, Ford Explorer, Ford Puma EV, Fiat 600, Hyundai Kona EV, Kia EV9, Kia EV3, Leapmotor C10, Lexus RZ, Mercedes EQA, Mercedes EQB (FL), Porsche yeni Taycan, Skywell EA3, Skywell EA5, Skywell yeni ET5, Skoda Enyaq, Toyota bZ4X, Volkswagen ID.3, Volkswagen ID.4, Volkswagen ID.5, Volkswagen ID.7, Mercedes G Serisi EV ve Volvo EX30 modellerinin satılacağını bildirmişti.

Togg’un da piyasaya girmesiyle elektrikli araç satışları gaza basarken 29 Aralık’ta yürürlüğe giren, “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” sonrasında bazı araçlar için Türkiye kapısı kapandı. Özpeynirci’ye göre eğer yasal adımda bir değişiklik olmazsa, bazı elektrikli araç modelleri Türkiye’ye resmi olarak getirilmeyecek.

Bunlardan bir tanesi de Volvo EX30! Firmadan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Volvo Cars’ın ürettiği ilk premium B-SUV modeli olan ve bugüne kadar üretilen tüm Volvo otomobiller arasında en düşük karbon ayak izine sahip olan yeni Volvo EX30’u da sizlerle buluşturmak için de büyük bir arzu içerisindeydik.

Ancak Ticaret Bakanlığı tarafından 29.11.2023 tarihli ve 32384 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ (İthalat 2023/22)’’ kapsamında, Tebliğ’nin “Yürürlük” maddesi başlıklı 5. Maddesi uyarınca 29.12.2023 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunan yeni ithalat koşulları sebebi ile Türkiye pazarında henüz ithal edilememektedir. Yeni ithalat koşullarının izin verdiği noktada ve zamanda, Volvo EX30 modelimizi Türkiye’de satışa sunabilmek için gereken adımları atacağız” denildi.
Togg’un da piyasaya girmesiyle elektrikli araç satışları gaza basarken 29 Aralık’ta yürürlüğe giren, “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” sonrasında bazı araçlar için Türkiye satışı yasaklandı.

Otomobil gazetecisi Emre Özpeynirci, 27 modelin Türkiye’de satışı yasaklandı.

Yasaklanan modeller arasında en dikkat çeken marka ise Çinli Rolls-Royce olarak tanınan HONGQI E-HS9 modeli yer alıyor.

9 milyon liraya satılan elektrikli otomobili D&D Motorlu Araçlar A.Ş. Türkiye pazarına getirmişti.

Geçen yıl kasım ayında HONGQI E-HS9’un lansmanı yapılmıştı.

D&D Motorlu Araçlar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Kaya, lansmanda yaptığı konuşmada: “Bugün burada gerçekten özel bir anı paylaşmak için toplandık. Çin’in en köklü otomobil üreticisi Faw Group’un lüks markası HONGQI’yi Türkiye’ye getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Çin Devlet Başkanı’nın resmi aracı olan HONGQI markasının elektrikli E-HS9 modeli ile Türkiye’deki kullanıcılara benzersiz bir lüks deneyimi yaşatacak olmanın heyecanını sizlerle paylaşıyor olmaktan da son derece mutluyuz. Böyle özel bir gecede bir arada olduğumuz için katılım sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum” demişti.

İŞTE O LİSTE
blank

2024 YILINDA SATILAMAYACAK OLAN ELEKTRİKLİ ARAÇLAR
– BMW iX3
– BYD Atto 3
– BYD Han
– BYD Seal U (elektrikli)
– BYD Dolphin

– Cupra Tavascan
-Dacia Spring
– Ford Mustang Mach-E

– Hongqi E-HS9

– Leapmotor T03

– Lexus RZ 450E

-Lexus UX

– MG Cyberster

– MG MG4

-MG Marvel R

– MG ZS EV

– Neta U
– Neta GT
– Neta AYA

– Nissan X-Trail e-Power

– Seres 3

– Skywell ET5
– Skywell EA3
– Skywell EA5

– Subaru Solterra

– Toyota bz4x

– Volvo EX30

Kaynak: Gazete Duvar

Yeniköy Motors’un sahibi Nevzat Kaya’ya şok!