Süper Kulüp Haberleri

YKBNK, 2021 EKONOMİK ÖNGÖRÜLERİNİ AÇIKLADI

Yapı ve Kredi Bankası (YKBNK) 2021 Türkiye ekonomisiyle ilgili analizlerini paylaştı

YKBNK, 2021 EKONOMİK ÖNGÖRÜLERİNİ AÇIKLADI
160
08 Ocak 2021 - 20:22

Kredi mevduat oranının yüzde 110’dan daha az olmasını bekleyen YKBNK, güçlü likidite seviyelerindeki süreklilik, yılın ikinci yarısında dolarizasyonun azalmasıyla kredi mevduat oranında iyileşme olacağını analiz ediyor.

YKBNK, Sermaye yeterliliğinin, içsel sermaye yaratımı ile destekleneceğini belirten banka sermaye yeterlilik oranının yüzde 16’dan daha fazla olmasını öngörüyor.

YKBNK,  parçalı işlemlere odaklı TL kredi büyümesi hedefi olduğunu vurgularken 2021’de kredi büyümesinin yüksek onlu seviyelere geleceğini yorumluyor…

Net faiz marjının 30 baz puan daralacağını bekleyen Yapı Kredi yüksek maliyetli TL fonlama maliyetlerinden dolayı marjın baskılanmasını öngörüyor.

Komisyonların ise orta onlu seviyelerde seyretmesini bekleyen kurum, devam eden çeşitlendirme çalışmaları ve işlem adetlerindeki artışla komisyonların destekleneceğini söyledi.

Yapı Kredi; Yasal maliyetler ve Büyümeye ilişkin giderler sebebiyle maliyetlerin de artabileceğine değinen banka, dijitalleşme ve kontrollü gider yönetimi sayesinde operasyonel giderlerde sınırlı artış olmasını öngörüyor.

Aktif kalitesinde de iyileşme bekleyen banka; takipteki kredi oranının yüzde 7’den daha az olmasını beklerken toplam kredi riski maliyetinin 200 baz puandan düşük olmasını yorumluyor.

Borsa Zamanı

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Süper Kulüp Magazin © 2013 - 2021 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.