ZORLU ENERJİ JES SANTRALİNİ HİBRİTE ÇEVİRİYOR | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

4 Mart 2021 - 05:45

ZORLU ENERJİ JES SANTRALİNİ HİBRİTE ÇEVİRİYOR

Zorlu Enerji, Manisa’da bulunan Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali’ni, inşa edeceği 3,58 MWp gücündeki güneş enerjisi santrali desteğiyle hibrit santrale çeviriyor.

ZORLU ENERJİ JES SANTRALİNİ HİBRİTE ÇEVİRİYOR
Son Güncelleme :

02 Şubat 2021 - 13:10

Yenilenebilir üretim şekillerini bir araya getirerek oluşturulan ve Türkiye’de birleşik (hibrit) enerji santrallerinin öncü örneklerinden biri olması beklenen projeyle kaynakların daha etkin ve verimli kullanımına imkan sağlanacak.

Zorlu Enerji, Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali’ne entegre olarak güneş enerjisinden elektrik üretmek üzere çalışmalara başladı. Şirket, yeni kuracağı “Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi’yle 3,58 MWp gücünde güneş enerjisi santrali (GES) desteğiyle Alaşehir JES santralini hibrit santrale çevirecek.

Zorlu Enerji’den yapılan açıklamaya göre, yeni santral Türkiye’de birleşik enerji santrallerinin öncü örneklerinden biri olacak.

Zorlu Enerji’nin yerli ve milli kaynakları daha etkin ve verimli bir biçimde kullanılmak amacıyla hayata geçirdiği projede, her biri 115 Wp gücünde olan toplam 31 bin 200 adet thin film güneş paneli kullanılacak. Güneş enerjisinden yılda yaklaşık olarak 6 milyon kWh enerji üretilecek, ülke ekonomisine yaklaşık 4,5 milyon TL’lik katkı sağlanacak ve bu sayede bin 700 hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak. Proje ile birlikte yaklaşık 300 ton karbondioksit gazı salımının önüne geçilecek.