Fiba Holding’in sahipleri Hüsnü ve Murat Özyeğin dolandırıcılık davasına konu oldu!

featured

Ankara Kent Haber sitesinin haberine göre Uluslararası medyada yer alan haberlerde davanın armatör Çetin Şaşmaz ile bankacılık, perakende, enerji, gayrimenkul, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren, aynı zamanda Swissotel The Bosphorus İstanbul’u da bünyesinde barındıran Fiba Holding ve Fina Holding sahibi Özyeğin’e ait olan Credit Europe Bank arasındaki kredi sözleşmesi üzerindeki anlaşmazlıkla ilgili olduğu belirtiliyor.

Hüsnü Özyeğin

Bankanın iki gemi alımı için taahhüt ettiği 42,5 milyon doları yatırmaması nedeniyle 20 milyon dolar zarara uğradığını iddia eden Çetin Şaşmaz tanık duruşmalarının bu yılın Mayıs ve Temmuz aylarında yapılacağını, ancak Murat Özyeğin ve Hüsnü Özyeğin’in tanık duruşmalarında işbirliği yapmayı reddettiğini söyledi.

Denizciliğe Belçika’da, Londra’da ve Rotterdam’da çalışarak Sıtkı Koçman’ın ofislerinde çalışarak ilerlediğini anlatan Şaşmaz, 15 yıl Sıtkı Koçman ile çalıştıktan sonra kendi şirketini kurma kararı aldığını, 1972’de Arkas İstanbul’u kurduklarını belirterek dava süreci ile ilgili olarak şunları söyledi:

”13 Kasım 1973’de de onu AŞ’ye çevirdik. Burada 20 yıl ortaklığım devam etti. Daha sonra yollarımızı ayırdık. Ben yan iş olarak tekstil işine girmiştim. 1974’de İstanbul Yeniköy’de Tugay Apartmanı’nda Hüsnü Özyeğin komşumdu. O zamandan beri Özyeğin ile dostluğumuz var. Londra’da benim evim vardı oraya geldi kaldı. Çocuklarımız beraber büyüdüler. Arkadaşlığımız işe dönüştü. Beraber tekstil işine girdik. O 1987 yılında Finans Bank’ı kurarken Londra’da benim evimde kaldı. Benden destek de istedi. Ben de kredi kullanmadığımı ama gerekirse destek verebileceğimizi kendisine söyledim. O bankasını kurdu. 1989 yılında tekstil işinde makine almama yardımcı oldu.”

blank

Murat Özyeğin

Hüsnü Özyeğin’in ortak yaptığı işlerden dolayı Hollanda’daki bankası üzerinden bir takım kredi sözleri verildiğini aktaran Şaşmaz şöyle devam etti:

Bu sözler yerine getirilmeyince 2019 yılında bankaya dava açtık. Dava ilk mahkemede reddedildi, istinafta reddedildi, Yargıtay ise hayır burada bir hak var dedi ve Amsterdam Mahkemesi şahit dinleme kararı çıkardı. Onun üzerine 31 Mayıs’ta ilk duruşma ve şahit dinlemeye fiba holding ve Fiba Banka Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fevzi Bozer, Eski Finans Bank Genel Müdürü ve şu anda da fiba bank Yönetim Kurulu üyesi Onur Umut, Hollanda’daki bankanın eski CEO’su Turan Cemal Beliker’e celp kararı çıktı. Ayrıca Hüsnü ve Murat Özyeğin’e de celp çıktı. Hüsnü ve Murat Özyeğin mahkemeye çıkmayı reddettiklerini ve, gelmeyeklerini söylediler.. Bu üçü mecburen gelecek konuşmaya. Bir tanesi Hollanda vatandaşı çünkü. Hollanda vatandaşı isen ve mahkemeye gelmezsen polis zoruyla götürürler.

İkinci mahkemenin de 4 Temmuz’da olacağını belirten Çetin Şaşmaz şahitler dinlendikten sonra da davanın devam edeceğini tahmin ettiklerini, büyük ihtimalle de kazanacaklarını söyledi.

Fiba Holding’in sahipleri Hüsnü ve Murat Özyeğin dolandırıcılık davasına konu oldu!
Giriş Yap

Süper Kulüp ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin