Bankacılık endeksi yüzde 0,69 ve holding endeksi yüzde 0,54 artış yaşandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,18 ile spor, tek gerileyen yüzde 0,01 ile bilişim oldu. 

Dün düşüş eğiliminde hareket eden Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,18 değer kaybıyla 7.602,24 puandan tamamladı. 

Küresel piyasalar, Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) "şahin" adımlarının sonuna yaklaşılmış olabileceğine yönelik iyimserliğin artmasıyla birlikte pozitif bir seyir izlerken, bugün gözler, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın para politikası kararlarına çevrildi.

Analistler, Fed'in "şahin" politikalarına ne zaman son vereceğine yönelik soru işaretlerinin, yarın Fed Başkanı Jerome Powell'ın Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'nda yapacağı konuşma öncesi varlığını korusa da dünkü verilerin piyasalarda risk iştahını desteklediğini söyledi.

Makroekonomik verilere göre, Amerika'da 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı, geçen hafta yüzde 7,31 ile Aralık 2000 yılından beri en yüksek seviyeye yükseldi.

Mortgage başvuruları yüksek faiz ortamı ve satın alma gücündeki aşınma nedeniyle Nisan 1995 yılından beri en düşük seviyesine geriledi. 

Ülkede yeni konut satışları temmuz ayında aylık bazda yüzde 4,4 artışla 714 bine çıkarak beklentilerin çok üzerinde gerçekleşmesi dikkat çekti.