Cemiyet hayatının en önemli isimlerinden biri olan ve kızı Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi İpek Kıraç’la miras davası süren iş insanı İnan Kıraç, önceki akşam Bebek Otel’den çıkarken bir kadın arkadaşıyla el ele görüntülendi. 

Kim olduğu merak konusu olan o isim, İnan Kıraç’ı ‘herkesten koparmakla’ suçlanan ve uzun yıllar boyunca Koç Holding'in muhasebe direktörlüğünü yapmış olan Emine Alangoya'ydı. 

İNAN KIRAÇ'I SENDEN KOPARANLAR 

Emine Alangoya yaklaşık 52 yıl Koç Holding’in finans grubunda çalışan bir isim ve şu anda da İnan Kıraç’ın kurduğu vakfın genel müdürlüğünü yapıyor. Ama onu gündeme getiren olay İnan Kıraç’ın kardeşi Can Kıraç’ın üstü kapalı suçlamaları oldu. 

İnan Kıraç’ın 40 yıllık asistanı Ayşe Kurt’u işten çıkarmasını ve başka kızı İpek Kıraç olmak üzere bir çok insanla arasının bozulmasını isim vermeden Emine Alangoya’ya bağlayan Can Kıraç geçtiğimiz aylarda sosyal medyasından ağabeyi İnan Kıraç’a yönelik olarak “Ayşe Kurt kardeşim, senin İnan Kıraç'tan ayrılma durumunu bugün daha sakin bir kafayla değerlendirdim. Kimse kimseye hayat boyu bağlı kalamaz.. Ancak bazı örnekler vardır ki bu beraberlikler tarafların kişiliği ile bütünleşir, "karakter" göstergesi olur. Tıpkı senin bu vakanda olduğu gibi. İnan Kıraç'ı senden koparanları ve İnan'ı bunun için ayıplıyorum. İnan Kıraç'ın Vehbi Koç'un damadı olma sorumluluğunu taşıyamamış olmasına, "Koç kültürü" ile yaşamaya devam eden biri olarak "esef" ediyorum. “ demişti. 

O İSİM 

Patronlar Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Toygun Atilla da bununla ilgili yazdığı yazıda Can Kıraç’ın bahsettiği ismin Emine Alangoya olduğunu yazmıştı.

Atilla yazısında, “İddialara göre, İnan Kıraç'ın kızı İpek Kıraç'a açtığı miras davasının arkasında da, evlatlıktan reddetmesinde de, Ayşe Kurt'un işten atılmasında da Emine Alangoya vardı. Yine iddialara göre, İnan Kıraç, Emine Alangoya tarafından adeta yalnızlaştırılıyor, çevresinde geçmişten kimse bırakılmıyordu” bilgisini okuyucularımızla paylaşmıştı. 

KIRAÇ'TAN AÇIKLAMA 

İnan Kıraç ise bu iddialarla ilgili yaptığı açıklamada 82 yaşında olan Ayşe Kurt ile 60 yıl beraber çalıştığını ve artık bu işi götürmesinin mümkün olmadığı için yollarını ayırdıklarını söyledi. Emine Alangoya ile ilgili de kurduğu yeni vakıfta beraber çalışmak istediklerini ve Alangoya’nın vakfın genel müdürü olduğunu dile getirmişti. 

53 YIL KOÇ’TA ÇALIŞTI 

Emine Alangoya son 43 yılı Koç Holding A.Ş. Muhasebe Müdürü ve Direktörü olmak üzere, Koç Topluluğunda yaklaşık 53 yıl görev yaptı. Geçtiğimiz yıl mart ayında ise emekli oldu.