Arifoğlu, Arifoğlu’nu suçladı! Arifoğlu da ‘Tesisimiz yanmıştı’ dedi

featured

Singapur Gıda Otoritesi (SFA), Türkiye’den ithal edilen üç baharatın kansere neden olabilecek renkler içerdiğinin tespit edilmesi üzerine piyasan toplatıldığını açıklamıştı.

Arifoğlu marka Öğütülmüş Sumak, Öğütülmüş Tatlı Biber ve Otantik Tavuk Baharat ürünleri, kullanımına izin verilmeyen ve kansere sebep olabilecek endüstriyel renklendiricilerin tespiti sebebiyle toplatılmıştı.

SFA yaptığı açıklamada, baharatları satın alan ve endişe duyan tüketicilerin bunları kullanmayı bırakmaları gerektiğini söylemişti. Singapur’da kanserojen madde gerekçesiyle toplatılan ürünlerin ise Türkiye’de satışının devam ettiği öğrenilmişti.

Dün skandalın ortaya çıkması sonrası sosyal medyadan tepkiler art arda geldi. Bugün ise Arifoğlu isimli marka sosyal medya hesabından açıklama yayınladı. Fakat skandalın bir diğer yüzü de aynı marka ve aynı logoda iki Arifoğlu’nun olması oldu.

‘Konunun muhatabı isim hakkını yarı yarıya kullanan diğer firma’

‘arifoğluonline’ adlı hesaptan açıklama yayınlayan Arifoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Sosyal Medyada gündeme gelen, Singapur Gıda Bakanlığı’nın red ettiği ürünler hakkındaki haber markamıza ve ürünlerimize ait değildir. Konunun muhatabı isim hakkını yarı yarıya kullanan diğer Arifoğlu firmasıdır. Singapur’la herhangi bir iş ilişkimiz bulunmamaktadır.

Bahsi geçen katkı maddelerini hiç bir ürünümüzde kullanmamaktayız. Ürünlerimizi ambalajlarından ve içerik açıklamalarından ayırt edebilirsiniz.

Arifoğluonline.com üzerinde yer alan tüm ürünlerimizi güvenle kullanabilirsiniz.

‘İmha edilerek toplandı’

Bir diğer Arifoğlu ismini kullanan firma ise ‘arifoglu1944’ isimli hesaptan şu açıklamayı yayınladı:

“Hafta sonu sosyal medya platformları üzerinde yapılan paylaşımlar ile markamıza ait üç ürünün (Sumak, Tatlı Biber ve Tavuk Baharatı) kanserojen madde içerdiği gerekçesiyle Singapur Gıda Bakanlığı açıklaması referans gösterilerek ilgili ülkede toplatıldığı bilgileri paylaşılmıştır.

194 yılından bu yana kesintisiz üretim ve şeffaf bilgilendirme yapan, tüm üretimlerini anbean denetleyen ve bu denetimleri ilgili bakanlıklar ile yürüten markamızın böyle bir haberle anılmasından üzüntü duyuyoruz.

Arifoğlu Baharat olarak, 78 yılı aşkın süredir paketleme, raf ömrü gibi konuları hassasiyetle takip ediyoruz.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bakanlığa bağlı müdürlükler ve ürünlerimizin satıldığı zincir mağazaların yaptığı testlerin sonuçları ne denli özenli bir üretim yaptığımızı göz önüne koymaktadır.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki markamızın Singapur’a direkt bir ihracatı bulunmamaktadır. Ancak bahsi geçen ürünlerin Arifoğlu markası altında olması nedeniyle sorumlu üretici olarak bu açıklamayı yapmaktayız.

2021 yılı Ekim ayında üretim tesisimizde yaşanan bir yangın sonrası üretimimiz aksamış ve bu süreçte bazı ürünleri başka tedarikçilerden alma zorunluluğumuz doğmuştur. Tedarikçimizden güvenilirliği taahhüt ile temin edilen sumak ürünü alınmıştır.

Bahsi geçen ürünün dağıtıma çıkması akabinde Türkiye’de yapılan testlerde sudan tespit edilmesiyle birlikte satış kanallarındaki ve zincir mağazalardaki ürünler imha edilmek üzere toplanmıştır.

Aynı zamanda şirket olarak direkt ihracat yaptığımız ülkelere de bu bildirimler gönderilmiş olup, ürünlerimiz toplatılmış ve imha edilmiştir.

‘Özür diliyoruz’

Bahse konu ihracatı gerçekleştiren şirketin ürünlerimizi ihraç ettiğini bu olay ile birlikte öğrenmiş bulunmaktayız. Bu noktada geri çağırma talebimizi yeterince duyuramamış olduğumuzu görüyor ve kamuoyundan özür diliyoruz.

Avrupa ve Amerika ülkeleri başta olmak üzere 20’yi aşan ülkeye ihracat yapan şirketimizin sadece Singapur’da bulunan bahsi geçen ürünlere dair bildirimde bulunulduğunu söylemek isteriz.

Söz konusu olaydaki tüm sorumluluğumuz bundan ibaret olsa da Singapur’daki gelişmelerin yakından takipçisi olacağımızı, bu ürünlerin içinde markamızın sahte üretimi olup olmadığının tespitinin yapılması için araştırmalarda bulunacağımızı bildiririz.”

Arifoğlu, Arifoğlu’nu suçladı! Arifoğlu da ‘Tesisimiz yanmıştı’ dedi
Giriş Yap

Süper Kulüp ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin