Avustralyalı bilim insanı, Elmanın hiç bilinmeyen bir faydasını açıkladı

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre Dr. Candrawinata, daha çok elma yemenin “arabanın anahtarlarını nereye koyduğunuzu hatırlamanıza yardımcı olabileceğini” çünkü elmanın hafızanın korunmasıyla bağlantılı vitamin ve mineraller içerdiğini ve beyni zararlı maddelerden koruyarak Alzheimer riskini iyice azaltmaya yardımcı olabilecek flavonoidler bakımından zengin olduğunu söyledi.

featured

Avustralya’nın Sidney kentinde çalışan gıda bilimcisi Dr. Vincent Candrawinata, düzenli olarak elma yemenin hafızayı daha çok geliştirebileceğini ve Alzheimer hastalığı riskini azaltabileceğini gösteren iyi kanıtlar bulunduğunu söyledi.

Flavonoidler, başka birçok meyve ve sebzede bulunuyor ve aynı zamanda depresyon ile anksiyete semptomlarını azaltabilen güçlü bir antioksidan madde görevi görüyor.

ARAŞTIRMA SONUCU DA DOĞRULADI

Dr. Candrawinata, 50 yaşındaki 2.800 katılımcıyla yapılan ve flavonoid bakımından zayıf gıdalar tüketenlerin 20 yıllık bir süre içinde Alzheimer ve buna bağlı demanslara yakalanma olasılığının iki ila dört kat daha çok olduğunu ortaya koyan bir Amerikan araştırmasına atıfta bulundu.

Uzman, “Flavonoidler elma ve armut gibi meyvelerle lahana ve ıspanak gibi sebzelerde bulunan fenolik bileşiklerdir. Bunları çikolata ve şarapta bile bulabilirsiniz. Bu bileşikler düzgün bir şekilde emildiğinde sağlığımıza faydalıdır.”

Klinik beslenme uzmanı, Alzheimer’ın tedavisi hatta bilinen bir nedeni olmasa da, “Dengeli bir beslenme ve formda kalmayı da içeren sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, hastalığa yakalanma riskinizi iyice azaltmanıza yardımcı olabilecek harika bir yoldur.”

Avustralyalı bilim insanı, Elmanın hiç bilinmeyen bir faydasını açıkladı
Giriş Yap

Süper Kulüp ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!