Son yıllarda Avrupa Birliği’ne üyelik süreci hızla yavaşlayan Türkiye’nin BRICS’e olası üyeliği daha önce de gündeme gelmişti. Birçok siyasi uzman, küresel jeopolitiğin merkezinin Batı’dan Asya-Pasifik bölgesine kaymasıyla Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler açısından BRICS’in ekonomik işbirliği olanaklarını artırdığına dikkat çekiyor.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018 yılında Johannesburg’daki BRICS zirvesine özel davetle katılması dikkat çekmişti. Erdoğan zirvenin aile fotoğrafı çekiminde de yer almıştı.

Geçtiğimiz 3 Haziran gecesi gerçekleşen Africa Eurasia Summit Zirvesi, dünyanın heryerinden gelen BRİCS temsilcisi yaklaşık 900 misafiri ağırlayan DB Stonemile Yatırım AŞ'nin kurucusu Derya Bağcı'yı çalışmalarından dolayı tebrik eden BRİCS Comitte başkanı Yemets Anatoly Fedorovich, Bağcı'ya görevini tebliğ etti.

Zirvenin Türkiye ayağını organize eden BRİCS Türkiye temsilcisi ve DB Stonemile Yatırım AŞ'nin kurucusu Derya Bağcı “Africa Eurasia Summit Zirvesi, Afrika ve Avrasya bölgesi arasında kalkınma, ticaret ve işbirliği alanlarında ortaklıkları teşvik etmeyi ve güçlendirmeyi amaçlamakta. Afrika ve Avrasya arasındaki enerji ve altyapı yatırımlarının artırılması ve sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlaması ve Finansal teknoloji ve yenilikçi yatırım modelleriyle bölgesel büyümeyi destekleme bölgesel büyümeyi destekleme fırsatları toplantının konuşulan konuları arasındaydı.