Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil hakkında 'fiyatların sebepsiz yükselmesine' neden olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

OdaTV'den Ersin Eroğlu'nun haberine göre Büyükhelvacıgil, ayçiçeği yağları için "Market rafları dâhil mart sonu veya nisan ortasına kadar yetecek düzeydedir" açıklamasında bulunmuştu. Tahir Büyükhelvacıgil hakkında bakanlıktan suç duyurusu!

Tarım ve Orman Bakanlığı, vatandaşların marketlere akın etmesini, 5 kilogramlık ayçiçeği yağının 200 lira civarına çıkmasını bu açıklamalara bağladı. Bir nevi, krizin sorumlusu Büyükhelvacıgil ilan edildi.

Peki, kim bu Tahir Büyükhelvacıgil?

1958 Konya doğumlu olan Büyükhelvacıgil, 1986-1996 yılları arasında Konya Ticaret Odası Meclis Üyeliği, 1993-1996 yılları arasında MÜSİAD Konya Şubesi Başkan Vekilliği ve yine 1996-2000 yılları arasında Konya Ticaret Odası Meclis Başkanlığı ve Meslek Komite Üyeliği görevlerini yürüttü.

2005 yılından itibaren Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı, Konya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı, Konya Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkan Vekilliği ve OSBÜK Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Yüksek İstişare Kurulu Üyeliğini yürütmektedir. Büyükhelvacıgil aynı zamanda Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanlığı görevine devam etmektedir.

ERDOĞAN’IN ELİNDEN ÖDÜL

Tahir Büyükhelvacıgil AK Parti’ye yakınlığıyla da bilinen bir iş insanı…

Helvacızade Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Büyükhelvacıgil, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 16 Mayıs 2018’de düzenlediği törenle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın elinden TOBB'a ve ülke ekonomisine bulunduğu hizmetlerden dolayı “Hizmet Şeref Belgesi” aldı.

“OĞUL BÜYÜKHELVACIGİL TÜGVA’DA”

Tahir Büyükhelvacıgil’in oğlu ve Helvacızade Grubu Yönetim Kurulu Üyesi olan Kadir Büyükhevacıgil, Bilal Erdoğan’ın da yöneticisi olduğu TÜGVA’nın Kayseri şubesinde düzenlediği “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma” başlıklı Genç Yönetici Okulu’na konuşmacı olarak katıldı.

AK PARTİ’Lİ BAKAN’DAN ZİYARET

Dönemin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 11 Şubat 2021 tarihinde Helvacızade Grubuna ziyarette bulundu. Zade Yağlarının ve Zade Vital ürünlerinin üretim tesislerinde incelemelerde bulunan Bakan Selçuk’a, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve AKP Konya Milletvekili Gülay Samancı eşlik etti. Heyeti Helvacızade Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil karşıladı.

AK PARTİ MİLLETVEKİLİYLE MEDYA ZİYARETİNDE

AKP’nin Konya milletvekilleriyle yakınlığıyla da bilinen Büyükhelvacıgil AKP’li vekil Ziya Altunyaldız ile birlikte 8 Temmuz 2019 tarihinde Konya’daki yerel ajans sahibi Sami Gediz’i ziyaret etti.

AK PARTİ’DEN ADAY ADAYLIĞI GÜNDEME GELDİ

7 Haziran 2015 seçimlerinde de Büyükhelvacıgil’in AKP’den Konya Milletvekili aday adayı olacağı konuşulmuştu. O dönem basına yansıyan haberlere göre, Büyükhelvacıgil eski Konya milletvekili Ahmet Işık ile Ankara'ya giderek AKP Genel Merkez’e başvuru yaptığı iddia edilmişti.

ODATV ULAŞTI: KONUŞMAYACAĞIM

Odatv, Tahir Büyükhelvacıgil’e ulaştı. Hakkında başlatılan soruşturmayı sormamız üzerine Tahir Büyükhelvacıgil “Bu konuda konuşmak istemiyorum” dedi.