Aralarında imam olan şirket yetkililerinin de bulunduğu 11 sanık “nitelikli dolandırıcılık” iddiasıyla yargılanıyor.

İddianamede Diyanet personeli olan Ahmet Cengiz ve Halil Cengiz isimli şüphelilerin şirketi devlet memuru olmaları nedeniyle eşleri olan Hatice Cengiz ve Hatice Cengiz isimli şüpheliler üzerine kurdukları belirtiliyor.

Cumhuriyet'ten Rengin Temoçin'in haberine göre yargılama sürerken Bakırköy 2. Asliye Ticaret Mahkemesi, şirket için iflas kararı verdi. Geçen ay yargıç karşısına çıkan müştekilerin bir kısmı paralarını alamadıklarını belirtirken bir kısmı ise paranın yarısını aldıklarını dile getirdi.

Mahkeme tutuklu sanıklar Abdulkadir Çelik, Ahmet Cengiz, Halil Cengiz, Engin Elibol ve Murat Dilek’in tutukluluk halinin devamına karar verirken duruşmayı 12 Temmuz tarihine erteledi.

NE OLMUŞTU?

Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Müftülüğü’ne bağlı imamlar Halil Cengiz ve kuzeni Ahmet Cengiz sazan sarmalı yöntemiyle yüzlerce kişiyi dolandırmıştı.

İki imam, farklı filo şirketlerinden aldıkları sıfır kilometre araçları 2021’de İstanbul’da kurdukları CNGZ Filo Otomotiv Şirketi üzerinden satışa çıkardı. İstanbul’da çok sayıda imama bu araçları verip paralarını aldılar. Satış işlemini daha sonra yapacaklarını söylediler.

Bu sırada memleketleri Sinop Durağan’da AKP Sultangazi İlçe Yönetim Kurulu üyesi de olan Halil İbrahim Aktan ile ortak otomobil galerisi açtılar.

Ülkede sıfır kilometre otomobil sıkıntısı yaşanırken Durağan’ı otomobil satışının merkezi haline getireceklerini söylüyorlardı. Durağan’a TIR’larla çok sayıda otomobil götürdüler.

azan sarmalında 2023 yılının Ağustos ayında yüz milyonlarca lira toplanmıştı. Çok sayıda mağdura otomobil verilmedi. Otomobil verilenler ise kiralamış görünüyordu ve araçlar ellerinden alındı.

AYASOFYA İMAMI ŞİKÂYETÇİ OLDU

İki imamın sazan sarmalıyla Ayasofya İmamı Bünyamin Topçuoğlu da dolandırıldı. Peugeot 3008 marka otomobil için ödeme yapan Bünyamin Topçuoğlu’na da aracın satışı verilmedi. Ayasofya imamı, ekim ayında iki dolandırıcı imamdan şikâyetçi oldu.