KEREM AKBAŞ: SAĞLIK TEKNOLOJİLERİ YATIRIMLARI SALGINDA TÜRKİYE’Yİ KORUDU

Coenda Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Akbaş, tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüs salgını sürecinde, hükümetin sağlık teknolojilerine yatırım desteği vermesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Hükümetin üretimde öncelikli sektörler arasına aldığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da teşviklerle desteklediği sağlık teknolojileri bankart onarımı yatırımları, Türkiye’nin koronavirüs salgın sürecini atlatmasında kritik rol oynadı. Bu desteklerle birlikte birçok şirket, sağlık teknolojileri alanında yeni yatırıma soyundu. Bu dev yatırımların son örneği ise 500 milyon TL yatırım açıklayan Coenda Grup oldu. Samsun’da sağlık teknolojileri alanında üretim yapacak olan fabrikanın yakın zamanda faaliyete geçmesi planlanıyor.

TEŞVİKLERİN ETKİSİ VAR

Coenda Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Akbaş, tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüs salgını sürecinde, hükümetin sağlık teknolojilerine yatırım desteği vermesinin büyük önem taşıdığını söyledi. Kerem Akbaş “Yalnızca bizim yatırımız değil, sektörde bu alana yatırım yapan birçok yerli ve yabancı şirket oldu. Son 1 yılda, sektörde 3 milyar liranın üzerinde yatırım planı açıklandı. Bu, verilen teşviklerin sonucu oldu” dedi.

ÜNİVERSİTELERLE ÇALIŞIYORUZ

Coenda Grup Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Akbaş, doğrudan yatırım dışında üniversiteler ile de Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarına başladıklarını belirterek “Türkiye ve başka ülkelerdeki sağlık üniversiteleri ile temas halindeyiz ve üniversitelerin içinde, akademik kadro ve öğrencilerinin yeni fikirlerini test edebilecekleri, yeni ürünler geliştirebilecekleri yahut varolan test aşamasındaki ürünlerin testlerini yaparak endüstriye kazandırabilecekleri Ar-Ge Laboratuvarları kuruyoruz.

Sadece akademik çalışmaların desteklenmesini değil, burada çalışan ekiplerin projelerinin ürünleştirilmesinde bilgi ve tecrübelerimizi finansal kaynaklarla birleştirerek sağlık teknolojileri pazarına yeni oyuncular yetiştirmek istiyoruz.

Türkiye ve Avrupa’da farklı üniversitelerle iş birlikleri kuracağız. Tabi ki ilk yatırımlarımız Türkiye’de çok değerli ve köklü üniversitelerimizle olacaktır.

Üretim tarafında ise sağlık teknolojilerine odaklandık. Burada yeni işbirlikleri ve anlaşmalara imza atacağız.

Özellikle korona sürecinde son teknoloji cerrahi önlükler, koruyucu tulumlar ve yeni jenerasyon maskeler üretiyoruz. İleride ürün çeşitliliğimiz daha da artacak” diye konuştu.

KEREM AKBAŞ: SAĞLIK TEKNOLOJİLERİ YATIRIMLARI SALGINDA TÜRKİYE’Yİ KORUDU
Giriş Yap

Süper Kulüp ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!