Rüşvet ve Kripto para madenciliği yasağını ihlal suçlarından hüküm giydi

Hangcou Orta Halk Mahkemesi, vermiş olduğu kararda, Şiao'yu, eyalet ve şehir yönetiminde üst düzey görevlerde bulunduğu 2008 yılı ve 2021 yıllar arasında ihale ve terfilerde avantaj sağladığı şahıs ve şirketlerden 125 milyon yuan (17 milyon dolar) rüşvet almakla suçladı.

featured

Çin’de Ciangşi eyaletinin Fucou şehrinin eski Komünist Parti Sekreteri Şiao Yi, “rüşvet” ve “kripto para madenciliği yasağını ihlal” suçlarından hüküm giydi.

Mahkeme ayrıca, 2017 yılı ve 2021 yıllar arasında, Fucou şehrinin parti sekreterliğini yaptığı dönemde, yasa dışı kripto para madenciliği yapan şirketlere bütçeden teşvik, mali yardım ve elektrik sağlayan Şiao’yu “görevi kötüye kullanmak”tan suçlu buldu.

Eski parti yetkilisi, karar sonrası yaşam boyu siyasi haklarından men edilirken tüm şahsi varlıklarına el konuldu. Sanığa verilecek adli cezanın ileri tarihte açıklanması bekleniyor.

Komünist Parti Merkezi Disiplin İnceleme Komisyonu, Mayıs 2021 yılında Şiao hakkında yolsuzluk soruşturması başlatmış, ardından Ekim 2021 yılında partiden ihraç etmişti.

Fucou şehrinin parti sekreterliğini yaptığı dönemde dijital ekonomiyi teşvik eden icraatlarıyla tanınan Şiao’nun, bu alandaki bazı projeleri kripto para madenciliği için paravan olarak kullandığı iddia ediliyor.

Çin’de Merkez Bankasının çıkardığı dijital yuan dışında kripto para birimlerinin kullanılmasına ve dijital madenciliğin yapılmasına izin verilmiyor.

Rüşvet ve Kripto para madenciliği yasağını ihlal suçlarından hüküm giydi
Giriş Yap

Süper Kulüp ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!