Türkiye'nin en büyük tekstilcilerinden biri olan merhum sanayici Ertan Sayılgan'ın temelini attığı Kervansaray Yatırım Holding son yıllarda Zeynep Tümer ile kardeşi Selim Sayılgan arasında bir dizi suçlamalarla hukuk ve ceza davası ile gündemde. Tekstilin yanı sıra, turizm sektöründe Kervansaray adı altında 10 otel ile faaliyet gösteren holdingde yaşanan anlaşmazlığın da etkisi ile Kervansaray'ın Marmaris'teki oteli de 2023 yılında alacaklı konumdaki Denizbank tarafından 131 milyon bedelle satın almış, icradan satış ihalesinin iptali için dava açılacağı bildirilmişti.

 

Avukatı Mehmet Dedeoğlu aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan, eski yönetim kurulu başkanı kardeşleri Selim Sayılgan ve Ertan Sayılgan'ın Hüseyin Kara vasıtasıyla Ankara 24. Noterliği Başkatibi olan Hasan Tokmak'a sus payı vererek geçmişe dönük sahte kira kontratı düzenleterek resmi belgede sahtecilik suçunu işlediği sözleşmeye dayanarak bu kişilerin Kervansaray Yatirm Holding A.Ş.'den Bursa ilinde bulunan iki oteli sahte kira sözleşmesi kontratına dayanarak gasp ettikleri ve gelirleri kendilerinin aldıklarını ileri süren Kervansaray Yatırım Holding A.Ş. İdare Heyeti Başkanı Zeynep Tümer, şirketin halka arz edildiği, bütün yatırımların bu nedenle hasara uğratıldığını ileri sürerek davacı olurken noter aracısı Hüseyin Kara, Selim Sayılgan'dan sahte kira kontratının notere onaylatılması için fiziki menfaat temin ettiğini, bu işlem karşılığında yarım milyon aldığını, noter Başkatibinin ise bu işlemler karşılığında sus payı aldığı, bu kapsamda şüphelinin de sahte kira sözleşmesi bakımından Hüseyin Kara vasıtasıyla Hasan Tokmak’ın sus payı verdiği ve bu suça iştirak ettiğini itiraf etti.

 

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılama sonucunda Selim Sayılgan nitelikli dolandırıcılık suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün, resmi evrakta sahtecilikten 5 yıl 7 ay 15 gün, rüşvet verme suçundan 4 yıl hapse çarptırılmıştı.

 

Bursa'nın Çekirge bölgesindeki Kervansaray Termal Oteli, ruhsatsız faaliyet göstermesi ve skandallarla dolu işletme tarihçesiyle yeniden gündeme gelirken Kolan Hastaneleri Grubu bünyesindeki Derbent A.Ş. isimli şirket tarafından işletilen ve uzun süredir ne işletme ruhsatı ne de içki ruhsatı bulunan otelin ayrıca sahte kira kontratları ile yönetilmesi kamuoyunda yankı uyandırdı. Diğer yandan aile içi kavga sebebiyle şirketi dolandırdığı iddia edilen Selim Sayılgan'ın sahte kira kontratı hazırlamak suretiyle 19 yıl ile yargılandığı ceza kararı da kesinleşti.

 

Selim Sayılgan, daha önce sahte kira kontratları hazırlayarak şirketi dolandırmakla suçlanmış ve bu suçlamalar nedeniyle 19 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Sayılgan'ın yargı süreci devam ederken, cezası istinaf mahkemesinde kesinleşti. Sayılgan'ın, aile içi kavga ve kişisel çıkar çatışmaları nedeniyle şirket mallarını yurt dışına kaçırdığı iddia edildiği olay, şirketin halka açık yapısını ve yönetimdeki ciddi problemleri de gözler önüne seriyor.

 

Selim Sayılgan'ın Bursa'daki tarihi Termal Otel'i de dahil olmak üzere, Kolan Hastaneleri Grubu ile sahte kira kontratlarıyla işlettiği ve bu yolla otelleri haksız yere ele geçirmeye çalıştığı iddia edilirken Kervansaray Otelleri bünyesinde barındırdığı Bursa Çekirge, Bodrum, Antalya, Marmaris ve Uludağ olmak üzere Türkiye'nin önde gelen otel grupları arasında syılıyordu. Bursa'nın da ilk otel markalarından biri olarak Çekirge'de faaliyete başlamıştı. Daha sonra Kervansaray Yatırım Holding bünyesinde toplanan ve halka açılan grupta sorunlar 2013 yılında ikinci kuşak Selim Sayılgan'ın yönetimi sırasında başlarken Sayılgan hakkında kardeşi Zeynep Tümer'den de olmak üzere önemli suçlamalar gündeme gelmeye devam ediyor. 2017 yılında İstanbul'da silahlı saldırya uğrayan Selim Sayılgan yaralı olarak kurtulmuştu.

 

Kervansaray Yatırım Holding Yönetim Kurulu'nun 2013-2015 döneminde Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapan Selim Sayılgan ve babası Ertan Sayılgan 2019 yılında Antalya'da silahlı kişilerle Kervansaray Grubu bünyesindeki bir oteli bastıkları gerekçesiyle gözaltına alınmışlardı.