Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 85. yılında saygıyla sevgiyle anıyoruz…

featured

Tüm Türkiye, 1938’in 10 Kasım saat 09:05’inde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikaliyle hüzne boğuldu. Atatürk’ün sesinden duymadığımız, ancak kağıda yazdığı şu dizeler duygu yüklü bir veda gibiydi: “Bu söylediklerim hakikat olduğu gün, senden (Türk Milleti’nden) ve bütün medeni beşeriyetten dileğim şudur: Beni hatırlayınız!”

Türk halkı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tarihin gördüğü en şanlı bir zaferi kazanarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş; bayrak, vatan ve hürriyet aşkını tüm dünyaya göstermiş kahraman bir millettir.

85 yıl önce hayata gözlerini Dolmabahçe Sarayı’nda yuman ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ardında mateme boğulmuş bir Türk milleti bıraktı. Atatürk’e son görevini ifa etmek isteyen yüz binler, ölümünü takip eden bir hafta boyunca Dolmabahçe Sarayı’na akın etmişti. Öyle ki 17 Kasım tarihinde yaşanan izdihamda 11 kişi hayatını kaybetmişti. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 85. ölüm yıl dönümünde de hiçbir zaman olmayacağı gibi unutulmadı. Her 10 Kasım gibi bu yıl da yurdun çeşitli alanlarında ulu önder Atatürk için törenler düzenlenecek.

“BENİ HATIRLAYINIZ”
Cumhuriyet’in onuncu yıl dönümü Ankara’da coşkuyla kutlanırken Atatürk’ün el yazısıyla kaleme aldığı yedi sayfalık metinde üstünü çizerek törende okumaktan vazgeçtiği kısım: Beni hatırlayınız…

Bu 7 sayfalık metin, “Türk Milleti, Kurtuluş Savaşı’na başladığımızın on beşinci yılındayız. Bugün Cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır, kutlu olsun.” bu cümlelerle başlıyordu.

Ulu önder o meşhur dizelerde şöyle diyordu: “Bu söylediklerim hakikat olduğu gün, senden (Türk Milleti’nden) ve bütün medeni beşeriyetten dileğim şudur: Beni hatırlayınız!”

Bu dizeleri yazdıktan sonra yanındaki Hiket Bayur’un da etkisiyle Atatürk, Cumhuriyet’in onuncu yıl dönümünde böyle bir cümlenin veda olarak algılanacağını düşünüp törende söylemekten vazgeçti.

Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 85. yılında saygıyla sevgiyle anıyoruz…
Giriş Yap

Süper Kulüp ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!