Dilan Polat ve Engin Polat hakkında hazırlanan MASAK raporunda yeni detaylar! 3 Şirket naylon çıktı

featured

Kara para aklama ve vergi kaçırma iddiaları ile gündemden düşmeyen Dilan Polat ve eşi Engin Polat hakkında hazırlanan MASAK raporu gündem olmuştu. MASAK raporuna dair yeni detaylar ortaya çıktı. Buna göre; Dilan Polat’ın sahibi olduğu Rise and Shine Kozmetik şirketinin sahte belge düzenlediği saptandı. Üç şirketin ise naylon faturalar keserek vergi kaçırma amacı güttüğü tespit edildi. İşte haberin detayları…

Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın da arasında bulunduğu 8 kişi ve 16 şirket hakkında MASAK’ın hazırladığı raporun yeni ayrıntıları ortaya çıktı. 500 milyon liranın üzerinde satış yaptığı saptanan Polat’a bağlı kuruluşların, mal aldığı şirketlerin büyük kısmı, kendileriyle bağlantılı olan tedarikçilerden oluştu.

MASAK, bu tedarikçilerin gerçek bir mal alışı olmayan, beyanname vermeyen, çalışanı, bankacılık hareketi olmayan ve hakkında sahte belge düzenleme kaydı olan 3 şirket olduğunu saptadı.

3 ŞİRKETİN KAYITLARINA ULAŞILDI
Sabah’tan Mustafa Sait Özkan’ın haberine göre, rapora göre Dilan Polat’ın ortak ve ilişkili olduğu 5 şirket, bu 3 tedarikçi şirketten 225 milyon 743 bin liralık mal alışında bulundu. MASAK’ın sahte olduğuna dair kuvvetli şüphe barındırdığını tespit ettiği 3 şirketin kayıtlarına ulaşıldı.

Beyanname vermeyen, çalışanı, bankacılık hareketi olmayan ve 3’ü de tasfiye halinde olan bu şirketlerden ilki Byzgun Güzellik Kozmetik şirketiydi. MASAK raporunda, şirketin 5 kanuni temsilcisinin başında gelen Beyza Nur Gün’ün bir dönem Gün Bağımsız Denetim ve Mali Müşavirlik şirketinde çalıştığı ve bağımsız denetim şirketinin ortağıyla aynı soyada sahip olmasının dikkat çektiği vurgulandı.

Byzgun şirketinin vadesi gelmiş borçlarını ödemeyerek, vergisel yükümlülüklerini yerine getirmediği, kurulduğu günden bu yana, herhangi bir şekilde nakit veya transfer olmak üzere herhangi bir bankacılık işlemi de gerçekleştirmediği kaydedildi. Raporda, “Şirketin hiç çalışanının olmaması, borçlarını ödememesi, bankacılık işlemi gerçekleştirmemesi göz önüne alındığında, şirketin satış olarak bildirdiği tutarların gerçek olmadığı değerlendirilmektedir” denildi.

SAHTE BELGE KULLANMIŞ OLABİLİR
MASAK raporunda, Polat ve ilişkili olduğu kişi ve kurumlarca özellikle internet üzerinden yapılan satışlardan elde edilen kurum gelirlerinin, vergi matrahını azaltmak amacıyla sahte belge kullanmış olabileceği görüşüne yer verdi.

Polat’ın sahibi, ortağı olduğu şirketler arasında bulunan Rise and Shine Kozmetik Şirketi’nin, sahte belge düzenlediği saptandı.

Tespitin gerekçesi olarak ise şirket ortağı olan Polat’ın dayısının eşi Nilgül Yılmaz’ın ortak olduğu diğer şirket Kuzey Aksesuar Tekstil’in, sahte belge düzenleme ve defter belge ibraz etmeyen bir şirket olduğu gösterildi. Ayrıca Yılmaz hakkında, defter belge ibraz etmemesi nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu da diğer bilgiler arasında yer aldı.

ŞİRKETTE ÇALIŞAN YOK, BORÇLARI ÖDENMEMİŞ
3 şirket arasında yer alan bir diğer şirket olan Fekpen Plastik Gıda’nın da tıpkı ‘Byzgun’ şirketi gibi, borçlarını ödemediği, bankacılık işlemi gerçekleştirmediği, çalışanının olmadığı kaydedildi. 3’üncü şirket Tekbaşer Metal ve Sanayi Şirketi’nin de borçlarını ödemediği, şirket çalışanının bulunmadığı, şirketin ayrıca yabancı uyruklu ‘Mashkhurbek Mamadaliev’ isimli şirket yönetebilecek profilde olmadığı değerlendirilen kişiye devredildiği kaydedildi.

Bu devir işleminden sonra yüksek tutarlı satışların bildirilmeye başlandığı, şirketin satış olarak bildirdiği tutarların gerçek olmadığı değerlendirmesinde bulunuldu.

Dilan Polat ve Engin Polat hakkında hazırlanan MASAK raporunda yeni detaylar! 3 Şirket naylon çıktı
Giriş Yap

Süper Kulüp ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!