Sinpaş’ın Kızılbük’teki oteli foseptiğini denize akıtacak!

featured

Muğla’nın Marmaris ilçesi Kızılbük’te doğayı talan eden Sinpaş GYO’nun denize foseptik atık için boru hattı döşediği öne sürüldü.

Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından Muğla’nın Marmaris ilçesi Kızılbük’te doğayı talan eden Sinpaş GYO’nun otel ve devre mülk projesinin denize foseptik atık için boru hattı döşediği öne sürülürken olay yerinde görüntü çeken yaşam savunucuları kanalizasyonun deniz içine deşarj edileceğini söyledi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı’na verilen raporda ”Sinpaş inşaatının su ve kanalizasyon altyapısı yoktur, sağlamamız da mümkün değildir ifadelerine yer vermesine rağmen bakanlık bu raporu görmezden gelerek Sinpaş’a ÇED olumlu kararı vermişti. Konu hakkında basın açıklaması yapan, boru döşenmesiyle Marmaris Limanı’nın atık çukuruna döneceğini belirten Marmaris Kent Konseyi karardan dönülmesini isteyerek şu açıklamalarda bulundu:

”Hangi siyasi partiden olursa olsun, tüm belediye yönetimlerine bir sorumuz var: 46 bin metrekare inşaat hakkı olan ve mevzi imar planına göre verilmiş bir ruhsata, tadilat ruhsatı ile 122 bin metrekare inşaat hakkı verilmesi hukuka uygun mudur? Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Bakanlık’a verdiği, Sinpaş inşaatının su ve kanalizasyon altyapısı yoktur, sağlamamız da mümkün değildir şeklindeki itiraz raporuna rağmen bakanlık gerçeği görmezden geldi. Sinpaş’a ÇED olumlu kararı vererek Marmaris’i büyük bir kirlilik gerçeği ile baş başa bıraktı. Bugün geldiğimiz nokta Sinpaş tüm bu usulsüzlüklere sırtını dayayarak kanalizasyonunu ve atık sularını denize vermek için denizin içine boru döşemektedir. Milli parkı talan ettiği yetmezmiş gibi Marmaris denizini bir fosseptik çukuruna çevirmeye kararlı.”

Marmaris’in İçmeler Mahallesi Kızılkum mevkiinde Emin Hattat tarafından 30 yıl önce inşaatı başlatılan otel, 2009’da Sinpaş Holding’e satılmış, 1988’de Hattat Ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla, 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başlamıştı. Fakat 550 oda, bin 100 yatak kapasiteli otel bitirilemeyip Emin Hattat, 2006’da iflas edince de inşaat tamamen durmuştu.

Sinpaş Holding, 2010 başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye bin 400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler’de belediyenin fen işleri müdürlüğüne başvurmuştu. Belediyeyse imar planında belirtilen hükümler çerçevesinde konut yapımına izin vermemişti. Muğla Valiliği ise devam eden Kızılbük Wellness Resort inşaatı için 13 Ağustos 2021’de ÇED gerekli değildir kararını vermişti.

Sinpaş’ın Kızılbük’teki oteli foseptiğini denize akıtacak!
Giriş Yap

Süper Kulüp ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!